Szkoła w Łętowni czyta dzieciom - codzienne!

Od 2016 roku wychowawczynie klas I-III biorą udział w innowacji czytelniczej inspirowanej akcją "Cała Polska czyta dzieciom".
Założeniem innowacji jest wprowadzenie codziennego głośnego czytania uczniom pierwszego etapu edukacyjnego.  Potrzeba wprowadzenia innowacji wynika z wieloletnich obserwacji  kultury czytelniczej  uczniów oraz ewaluacji działań prowadzonych na rzecz czytania przez szkołę.
Uczniowie klas młodszych podczas wywiadu, jako najciekawsze formy spędzania wolnego czasu wymieniali najczęściej: grę na komputerze, na tablecie i na telefonie. Czytanie książek jest dla dzieci zajęciem bezużytecznym i nieatrakcyjnym. Kontakt z książką wyparła telewizja i Internet. W rodzinach brak tradycji związanych z czytaniem. Książki w wielu przypadkach stały się elementem dekoracyjnym. Dzieci nie mają okazji oglądać dorosłego spędzającego czas wolny na czytaniu książki. Nie doświadczają również przyjemności jaką jest słuchanie pięknego czytania przez rodzica. Dzieci z ubogim zasobem  słownictwa, słabo wyćwiczone w używaniu języka, pozbawione pozytywnych doświadczeń czytelniczych i wyobraźni mogą mieć trudności z opanowaniem najważniejszych umiejętności, w tym czytania. Trudności te przekładają się na problemy edukacyjne i emocjonalne, które narastają wraz z wiekiem dziecka.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół  zalicza wszechstronnie rozumiane czytanie oraz posługiwanie się językiem polskim do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie edukacji. Nic tak nie przekona dzieci do bezpośredniego kontaktu z książką jak codzienne obcowanie ze słowem czytanym.  Stąd idea wprowadzenia codziennego rozpoczynania zajęć lekcyjnych  od co najmniej 10. minut głośnego czytania  wybranej książki.

Cele szczegółowe:

•  wprowadzenie dzieci w świat literatury,

•  ukazanie uczniom właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych,

•  przygotowanie dzieci do późniejszego, samodzielnego wyboru książek,

•  nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy,

•  budzenie zaciekawienia książką,

•  wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek,

•   zachęcenie nauczycieli i rodziców do głośnego i systematycznego czytania z dziećmi,

•  stwarzanie okazji do samodzielnego czytania,

•   integrowanie grupy poprzez wspólną naukę, pracę, zabawę.

Środki dydaktyczne:

• książki z zasobów szkolnej biblioteki,

• ulotki, listy do rodziców, gazetki ścienne promujące akcję oraz głośne czytanie.

Metody i techniki nauczania:

• codzienne czytanie w klasie, słuchanie audiobooków,

• imprezy biblioteczne: konkursy, wystawy,

• akcja edukacyjna dla rodziców.