Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łętowni

34-242 Łętownia 286

Tel: 18 2773001

zswlentowni@onet.eu

Adres

34-242 Łętownia 286


Tel: 18 2773001


zswlentowni@onet.eu


Kontakt

Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Łętowni

E-mail:

zswlentowni@onet.eu

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1564596
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Doradztwo zawodowe

Ścieżki Kształcenia

Doradztwo zawodowe w naszej szkole

Szkolny doradca zawodowy- Anna Bruzda

Wewnątrzszkolny system doradztwa są to wszystkie działania podejmowane  przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia. 

 

NAJWAŻNIEJSZYMI CELAMI DORADZTWA ZAWODOWEGO SĄ:

-  przygotowanie i wspieranie uczniów w planowaniu kariery edukacyjno- zawodowej,

- kształtowanie wśród uczniów proaktywnej postawy wobec edukacji i pracy.

- kształtowanie przekonania o konieczności całożyciowego uczenia się

- kształtowanie umiejętności efektywnego planowania i podejmowania decyzji

-pomoc i  przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nich decyzji edukacyjno- zawodowych.

FORMY DZIAŁAŃ REALIZOWANYCH W RAMACH DORADZTWA

  • Indywidualne spotkania doradcze (indywidualne diagnoza zdolności i predyspozycji).
  • Grupowe zajęcia warsztatowe - (zajęcia warsztatowe prowadzone metodami aktywizującymi, mające na celu wyposażenie młodzieży w wiedzę  i umiejętności dotyczące np. znalezienia  pracy, zatrudnienia, adaptacji w nowych warunkach, umiejętności  komunikowania się oraz poprawnego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej ,  ).
  • Przekazywanie informacji edukacyjno– zawodowej (tworzenie bazy i udostępnianie informacji edukacyjno-zawodowej m.in.  o  rynku pracy, zawodach, o możliwościach edukacyjnych i zatrudnienia w najbliższym regionie, o zasadach rekrutacji do lokalnych szkół w postaci informatorów, ulotek, prasy programów multimedialnych, tworzenie multimedialnych centrów informacji,),
  • Rynek pracyobserwacje bezpośrednie,   uczniowski wolontariat (spotkania i wywiady  z absolwentami, promowanie dobrych wzorców, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, spotkania z przedstawicielami lokalnych firm, wymagania stawiane przez  pracodawców, lokalny rynek zatrudnienia, targi edukacyjne, instytucje rynku  pracy, uczelnie wyższe i inne).
  • Diagnozowanie i analizowanie potrzeb  na działania doradcze prowadzone w szkole.

 

lanowanie kariery a rozpoznawanie zainteresowań i predyspozycji zawodowych.

Od kilku lat celem ogólnopolskich inicjatyw edukacyjnych jest upowszechnianie doradztwa zawodowego oraz podniesienie jakości usług świadczonych w tym zakresie w środowisku szkolnym, do którego przybliżać ma m.in. ułatwienie dostępu uczniów, rodziców i nauczycieli do bezpłatnych narzędzi diagnostycznych pomagających w określeniu potencjału zawodowego, w tym predyspozycji i zainteresowań. Narzędzia takie znaleźć można pod adresem stron internetowych:

 

Przydatne linki:

 

Pod wskazanymi adresami internetowymi znajduje się także wiele aktualnych informacji o zawodach z polskiej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, możliwych ścieżkach edukacyjnych prowadzących do ich zdobycia, karty z opisami zawodów oraz atrakcyjne dla młodzieży prezentacje zawodów w postaci filmów edukacyjnych. .

 

„Rodzic pierwszym doradcą – rola rodziców w procesie wyboru dalszej drogi kształcenia i zawodu”

 

“Jedynym sposobem wywarcia wpływu na drugiego człowieka jest rozmowa o jego pragnieniach i pokazanie mu, jak je może spełnić.”

Dale Carnegie

 

Szanowni Rodzice!

Według przeprowadzonych badań, największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły i zawodu mają rodzice i tradycje rodzinne. 
Państwo jako Rodzice są dla swojego dziecka autorytetem w sytuacji kształtowania przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Dlatego tak ważna jest rola Rodziców w doradzaniu i świadomym wspieraniu  swoich dzieci   w tym niełatwym wyborze, tym bardziej, w czasach, gdy oferta kształcenia jest niezwykle bogata i często kusząca choćby nazwami kierunków czy profili, a rzeczywistość na rynku pracy trudna i zmienna.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku we właściwym wyborze  dalszej ścieżki edukacyjnej i  zawodu?

Poznaj swoje dziecko i pomóż mu odkryć jego możliwości. 
Kluczem do podejmowania decyzji o wyborze szkoły i zawodu jest poznanie samego siebie tzn. tego, co nas interesuje, jakie mamy talenty, uzdolnienia, umiejętności, temperament, jakie są nasze wartości i aspiracje w życiu.
Rodzice mogą bardzo dużo powiedzieć swojemu dziecku o nim samym. 
1) Rozmawiaj z dzieckiem o jego zainteresowaniach, pasjach, możliwościach intelektualnych, interesujących syna/córkę przedmiotach szkolnych, cechach charakteru oraz stanie zdrowia. 

2) Jeśli Twoje dziecko jest pod opieką lekarza specjalisty, koniecznie trzeba zasięgnąć wcześniej opinii czy nie ma przeciwwskazań do wybranego przez syna/córkę zawodu. 
Pomocna może okazać się konsultacja z doradcą zawodowym lub badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej.


3) Jako rodzic masz możliwość zaobserwować, jakie czynności dziecko lubi, w których zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych bierze udział, kiedy czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”.


4) Towarzysz dziecku w codziennych obowiązkach – to pozwala zaobserwować proces przejścia z fazy dziecięcych marzeń o tym, by być kimś w przyszłości  do fazy sprecyzowanych zainteresowań. 
5) Motywuj dziecko do szukania odpowiedzi na pytania: „Co chcę robić w życiu?” „Co jest dla mnie ważne?”, itp. 

       6) Angażuj się w życie szkoły, także we wspieranie uczniów w planowaniu ścieżki kariery

 Gromadź z dzieckiem informacje o szkołach , zawodach, aktualnym i prognozowanym rynku pracy, w tym rynku lokalnym. 
Warto przy tym pamiętać, że internet,  choć jest cennym źródłem informacji, to nie jedynym i nie każda wyszukana informacja jest w pełni rzetelna. 
W szkole uczeń ma dostęp do fachowych informatorów i przewodników po świecie zawodów. 
Zdobądź  jak najwięcej informacji o typach szkół, ścieżkach kształcenia .
Poznaj zasady i terminy rekrutacji do szkół 

Bądź otwarty na poznawanie oferty szkół  

Znajdź czas, by wspólnie z dzieckiem zajrzeć na stronę www szkół, które je interesują, wspólnie przejrzeć ulotkę szkoły czy broszurę.

Dziel się z dzieckiem swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami zawodowymi. Pomóż znaleźć wśród znajomych osoby wykonujące zawód, którym interesuje się Twój córka lub syn, Korzystaj z oferty  wparcia ze strony szkolnego doradcy zawodowego i zachęcaj do tego swoje dziecko.


By dodatkowo  przekonać Państwa do potrzeby aktywnego towarzyszenia dziecku w planowaniu ścieżki kariery, warto wspomnieć, że wielu uczniów klas ósmych, tak blisko rozpoczęcia procesu rekrutacyjnego, ma poważną trudność, by nazwać swoje zainteresowania czy wskazać, co potrafią dobrze robić. A predyspozycje psychiczne, jak już zostało wspomniane odgrywać winny kluczową rolą przy podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych.
Warto pamiętać, że Rodzic może i powinien być doradcą swojego dziecka, a więc tym, który pomaga mu odkrywać siebie, gromadzić niezbędne informacje o zawodach i rynku pracy oraz towarzyszy w podejmowaniu decyzji, Rodzic jednak nie powinien dokonywać wyboru za dziecko, ani narzucać mu własnych pomysłów na przyszłość edukacyjno-zawodową.

 

 

Artykuły

SZKOŁA PODSTAWOWA I CO DALEJ?

Branżowa szkoła I stopnia Liceum ogólnokształcące 4 lata Technikum 5 lat Szkoła specjalna przysposabiająca do pracy
Czytaj więcej o: SZKOŁA PODSTAWOWA I CO DALEJ?