Noc Bibliotek 2023 w naszej szkole!

W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: Absurd nie czytać! Tak też uważa 105. uczestników naszego spotkania oraz ich wychowawcy.

Obchody Nocy Bibliotek w naszej Szkole, to już kilkuletnia tradycja. Ta akcja co roku mobilizuje około 100. uczestników. Nie inaczej było w tym roku. Sto pięcioro odważnych uczniów z klas I-III wraz z niezawodnymi wychowawczyniami, spędziło noc z piątku na sobotęw szkolnych salach. Impreza rozpoczęła się o godzinie 18:00, przybyciem (dobrze zaopatrzonychŚmiech) dzieci i rozlokowaniem się w salach. Po krótkim powitaniu
i nauce tańca intergracyjnego, uczestnicy przystąpili do działania. Uczniowie pod czujnym okiem pań wychowawczyń, wykonali wielkoformatowe projekty plastyczne - autorskie plakaty zachęcające wszystkich do czytania. Efekty ich pracy przyozdobiły szkolny korytarz. Z pewnością zachęcą niejednego ucznia naszej szkoły do odwiedzenia biblioteki.

Po trudach pracy uczestnicy zrelaksowali się podczas klasowych zabaw i konkursów. Po kolacji, którą ufundowała Spółdzielnia Uczniowska Cencik, uczniowie obejrzeli film udostępniony przez ogólnopolskiego organizatora akcji, pod tytułem "Moja mama Gorylica". Ta wzruszająca, animowana opowieść o losach małej Jonny i jej nietypowej mamy, bardzo spodobała się uczestnikom. Po projekcji filmu i wielkim myciu zębów Uśmiech, nastąpiło zajmowanie najwygodniejszych miejsc i układanie się do snu. Taka noc w klasie to wielka atrakcja, często emocje nie pozwalają spokojnie zasnąć. I tu jak zwykle nasze niezastąpione panie wychowawczynie zamieniają się w czarodziejki. Głośne czytanie wybranej książki ukoiło nawet najbardziej zmęczone główki. Już wkrótce cała setka uczestników zapadła w kojący i spokojny sen.

Rano obudził nas tupot małych nóg! Najszybciej wyspali się pierwszoklasiści! Nastąpiło wielkie pakowanie i porządkowanie sal. Przecież w poniedziałek trzeba wrócić do nauki! Przed godziną ósmą stęsknieni rodzice odebrali swoje radosne pociechy. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim Paniom Wychowawczyniom: Teresie Wicher,  Agnieszce Burmistrz, Ewie Wiśniewskiej, Danucie Burmistrz, Sylwii Makuch i Katarzynie Gościej, za wytrwałość, energię, zaangażowanie i poświęcenie włożone w przygotowanie i przeprowadzenie akcji. Bez Was byłoby to niemożliwe!

Noc Bibliotek to nie jedyna zasługa Pań Wychowawczyń. Od ponad siedmiu lat biorą one czynny udział w innowacji "Czytajmy dzieciom!", polegającej na głośnym czytaniu w klasie wybranej książki. Efekty tych działań można zaobserwować codziennie w bibliotece.