Wycieczka do Planetarium i zoo w Chorzowie

Dnia 23 października 2023roku, uczniowie klas 3a oraz 3b wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego oraz ZOO w Chorzowie.

Odwiedzili największe i najstarsze planetarium  i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu astronomii i meteorologii  oraz wzbogacili wiedzę na temat zwierząt zamieszkujących różne kontynenty. Najpierw uczniowie obejrzeli seans „JESTEŚMY GWIAZDAMI”, dzięki któremu mogli poznać odpowiedzi na wiele pytań, między innymi: Co było na początku? Jak powstały pierwiastki? Kiedy powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Nowoczesny system projekcyjny na sferycznym ekranie pozwolił zabrać dzieciaki w najdalsze zakątki Wszechświata. Zachwyt i podziw pojawiał się na twarzach dzieci. To był niesamowity seans. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia dydaktyczne w stacji klimatologicznej przy Planetarium Śląskim. Warsztaty pod nazwą „LABORATORIUM BADACZA POGODY pozwoliły na zapoznanie się wyposażeniem standardowego ogródka meteorologicznego, przyrządami pomiarowymi oraz metodyką badań klimatu. Uczniowie poznali tajniki pracy w stacji meteorologicznej oraz wcielili  się w rolę badaczy pogody. Poznali mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne, a także samodzielnie wykonali pomiary kilku składników pogody.  Przyszedł czas na kolejne ekscytujące warsztaty, tym razem astronomiczne, pt. „NIEZWYKŁA NOCNA UKŁADANKA”. Co kryje nocne niebo? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Jak znaleźć Gwiazdę Polarną? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskały dzieci w trakcie zajęć. Uczniowie poznali genezę gwiazdozbiorów nawiązującą do mitów i legend; nauczyli się rozpoznawać kilka charakterystycznych układów gwiazd i samodzielnie wyznaczali położenie Gwiazdy Polarnej. Pobyt i wiedza zdobyta w Planetarium na pewno niejednokrotnie zostanie wykorzystana w szkole i w życiu codziennym. Po tak intensywnie spędzonym czasie przyszedł czas na obiad w „ Bistro pod Gwiazdami”. Posiłek był bardzo potrzebny, gdyż kolejnym punktem było zwiedzanie ZOO, którego teren zajmuje blisko 50 ha. Podczas zwiedzania Śląskiego Ogrodu Zoologicznego dzieci zdobywały wiedzę na temat zwierząt zamieszkujących ZOO w Chorzowie oraz poznały warunki ich życia. Zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzącymi z różnych sfer klimatycznych świata. Ciekawą atrakcją dla dzieci było również zwiedzanie akwarium oraz małpiarni. Wycieczka okazała się być dla wszystkich dużą frajdą. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni szczęśliwie i bezpiecznie powróciliśmy do domu. To był na pewno dzień pełen wrażeń, atrakcji i fantastycznej zabawy i nauki.