Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łętowni

34-242 Łętownia 286

Tel: 18 2773001

zswlentowni@onet.eu

Adres

34-242 Łętownia 286


Tel: 18 2773001


zswlentowni@onet.eu


Kontakt

Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Łętowni

E-mail:

zswlentowni@onet.eu

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1595202
  • Do końca roku: 249 dni
  • Do wakacji: 56 dni

100 lat Niepodległej

100 lat Niepodległej to tytuł programu artystycznego, śmiało można rzec, widowiska (pomysł, scenariusz i reżyseria p. Dorota Plata; oprawa muzyczna p. Grzegorz Miśkiewicz), które zaprezentowaliśmy w niedzielę 11 listopada 2018r. o godz. 14.30 w hali sportowej dokładnie sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości; przyszliśmy, aby pamiętać… Świętowali wspólnie z nami  również mieszkańcy Łętowni, którzy licznie zgromadzili się w sali.                                                                                                                                                          

 

 

 100 lat Niepodległej to wizualna i muzyczna podróż przez wydarzenia, które przez lata budowały naszą narodową tożsamość, cementowały wiarę w to, że wolność jest wartością,   o którą warto walczyć… Przypominali o nich gazeciarze ( w tej roli: Wiktor Gościej, Michał Pyciak, Krzysztof Leśny, Maciej Miernik, Bartłomiej Jochymek,) równocześnie wprowadzając w tematykę granych i śpiewanych utworów (Pierwsza brygada  wyk. uczniowie z kl. 7a, Śpij kolego wyk. na saksofonie Karol Kołodziejczyk, Ostatni list wyk. Kacper Kędzior, Kolęda warszawska wyk. Martyna Majda, Dus-bacowanie wyk. Bartłomiej Jochymek oraz  Panie generale, Psalm stojących w kolejkach, Kwiaty polskie, Kocham wolność, Taki kraj wykonywane przez grupę w składzie: Martyna Majda, Patrycja Kosek, Łucja Kosek, Anna Stopa, Anna Pacyga, Katarzyna Jochymek, Kacper Kędzior, Wojciech Hanusiak). Moment odrodzenia się wolnej Polski podkreśliły tańcem dziewczynki z zespołu baletowego prowadzonego przez p. Galinę Koval:  Aleksandra Majchrzak, Anastazja Budka, Kinga Kołodziejczyk, Oliwia Kowalcze, Liliana Słowiak i Lena Świder. Nie zabrakło też wątku emigracji rodaków obecnego przed laty i dzisiaj, który przypomnieli Krystian Zadora, Karolina Szeliga, Anna Stopa, recytując teksty z literatury. Flaga narodowa wniesiona przez uczniów kl. 1a podczas śpiewania przez nich Pieśni o fladze towarzyszyła nam podczas całej uroczystości. Mogliśmy się przenieść do przeszłości również dzięki obrazom, pojawiającym się na dużym ekranie (filmik Rozbiory Polski, obóz Auschwitz, fragm. filmu Katyń A. Wajdy,  widok zniszczonej Warszawy i walczących powstańców, portrety żołnierzy wyklętych, zdjęcia przedstawiające: rzeczywistość PRL-u, sylwetkę niezapomnianego papieża Jana Pawła II, krajobrazy współczesnej Polski), to zasługa p. Joanny Kosek i Pawła Kowalcze z kl. 8b. Całość spajała dekoracja( polskie pole pełne maków, kłosów zboża, motyli ), której autorką jest p. Katarzyna Dyrcz oraz  komentarze Anny Leśny, prowadzącej uroczystość.

Do „małej ojczyzny” przeniósł nas filmik, zrealizowany przez uczniów z kl. III: Wiktora Fiedora, Mateusza Burmistrza, Kacpra Sadłowskiego, Kacpra Halka, Arkadiusza Brutanka.

„ Naród, który przestaje śpiewać przestaje istnieć” te słowa Oskara Kolberga są mottem Patriotycznego Śpiewania, które rozbrzmiewało tego dnia w wielu miejscach Polski. My również zaprosiliśmy gości do wspólnego odśpiewania kilku patriotycznych piosenek. 

Po uczcie dla ducha, nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu z konturami naszego kraju.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożyliśmy zebranym i sobie serdeczne życzenia; życzyliśmy:

Pokoju w ojczyźnie i w naszych sercach.

Miłości do kraju i do siebie nawzajem.

Jedności w narodzie i w naszej małej ojczyźnie-Łętowni.

Satysfakcji z pełnienia powierzonych funkcji oraz z wypełniania zwykłych, codziennych obowiązków.

Wytrwałości w walce z narodowymi wadami oraz osobistymi słabościami.

Radości z sukcesów rodaków, a także z naszych własnych.

 

Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami! -zostało wykrzyczane na zakończenie. Niech te słowa nie będą sloganem, ale deklaracją płynącą z głębi naszych serc … Nie podcinajmy korzeni, z których wyrastamy… Nie zapominajmy, że każdy człowiek nawet najskromniejszy zostawia po sobie ślad...

Filmik