Udział w projekcie edukacyjnym „Drzewo- życie”.

Uczniowie klas V wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Drzewo- życie”.

Fundacja Aeris Futuro zaprosiła szkołę do włączenia się w projekt edukacyjny pt. „Drzewo=życie”. Projekt składał się z dwóch części :  prelekcyjnej- edukacyjnej, oraz akcji sadzenia drzew na terenie szkoły lub w miejscu wyznaczonym przez szkołę. . Zostało posadzone 68 drzew:

− wzdłuż siatki boiska – 43 świerki zwyczajne i srebrzyste;

− przy szkole i przystanku  − 20 sztuk drzew ozdobnych: jarzębina, rokitnik, kalina, pigwowiec, wierzba mandżurska oraz irga i barwinek, krzewy do pokrycia gleby;

− przy placu zabaw za szkołą – 5 sztuk dębu czerwonego.

Projekt wspierała francuska organizacja 123Frog, której członkowie zebrali fundusze na sadzenie drzew podczas wyprawy rowerowej z Francji do Polski w 2014r.

Uczniowie klas V bardzo aktywnie zaangażowali się w realizację projektu, który ” pozwolił im na poszerzenie wiedzy przyrodniczej w atrakcyjnej formie, z zastosowaniem metod aktywizacyjnych grupy, z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć ruchowych, plastycznych, parateatralnych.

Projekt zwrócił  uwagę na rolę drzew, nie tylko w aspekcie lokalnym, ale także globalnym, nawiązał do postrzegania drzewa w kontekście kulturowym, estetycznym, zdrowotnym czy duchowym. Tematyka warsztatu obejmowała holistycznie pojęcie drzewa jako życia, co pozwoliło na próbę zrozumienia całego systemu. Uczniowie poznali także pojęcie i problem wylesiania bądź zamierania lasów oraz zrozumieli  jego przyczyny, a także zastanowili się nad sposobami ochrony lasów.

Jednym z głównych celów zajęć było kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.

Składamy serdeczne podziękowania P. Joannie Mieszkiewicz, Fundacji Aeris Futuro, oraz organizacji 123 Frog za organizację i realizację  tak wspaniałej inicjatywy.

Nauczyciele i  uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni