Izba Regionalna - pieczenie chleba

19 listopada 2015 r. uczniowie  z klasy II a, II b i III uczestniczyli w zajęciach w Izbie Regionalnej, których głównym celem było poznanie tradycyjnego sposobu przygotowania i wypieku chleba.

Zajęcia  prowadziły  p. H. Grubarek i p. E. Płoska.  Najpierw dzieci zobaczyły jak wyglądała  dawna kuchnia, piec chlebowy  i poznały zasady palenia w nim. Uczniowie przypomnieli też historię ,,od ziarenka do bochenka”, czyli wszystkie etapy od zasiewu zboża, przez wzrost, żniwa, wyrób mąki aż po wypiek pieczywa.  Następnie przyglądali się przygotowaniu zaczynu chlebowego i  zadawali pytania o potrzebne składniki. Z zafascynowaniem śledzili proces wyrabiania ciasta i nakładania go do form oraz wkładania do tradycyjnego pieca chlebowego. Niecierpliwe oczekiwanie na efekt pracy wykorzystali na zapoznanie się z wystawą starych zdjęć swojej miejscowości. Oglądali także zbiory narzędzi, urządzeń, starych mebli, które należą do kolekcji izby. Prawdziwą atrakcją było skosztowanie pachnącego, jeszcze ciepłego chleba.  Wszyscy wiedzą już, ile wysiłku należy włożyć, by powstał mały bochenek. Mamy nadzieję, że uczestniczenie w tych warsztatach i dostrzeżenie żmudnej pracy przy wypieku pieczywa przyczyni się do  większego szacunku do chleba, a także do ludzi pracujących na roli czy w piekarniach, którzy troszczą się, aby nikomu nie zabrakło pożywienia.