Nasz los w naszych rękach…

Dzień 3 maja to drugie (obok Święta Niepodległości) ważne wydarzenie dla każdego Polaka. Przypomnieli o tym uczniowie klas drugich gimnazjum 29 kwietnia br. w programie artystycznym poświęconym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ich występ był wyjątkową lekcją historii, na której przedstawiono fakty, z których młody Polak powinien być dumny: postępowe i prospołeczne postanowienia Konstytucji pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Relacja z przeszłości byłaby niepełna, gdyby nie wspomniano o wstydliwych momentach z kart polskiej historii: o konfederacji targowickiej, unieważnieniu  ustawy majowej, rozbiorach Polski. Prezentacja multimedialna, odśpiewane pieśni ( „Mazurek Dąbrowskiego” w całości, co rzadko słyszymy ) niewątpliwie ułatwiły zapamiętanie i zrozumienie przytoczonych zdarzeń.

Występ drugoklasistów był również lekcją współczesnego  patriotyzmu. Pojawiające się na ekranie urocze zakątki Polski, piosenki M. Grechuty i J. Kaczmarskiego pobudzały do refleksji nad stosunkiem  do kraju, w którym mieszkamy. Jaka dziś jest nasza Ojczyzna? Potężna jak za pradziadów, podejmująca dzieło reform, a może pogrążona w kryzysie? A ja? Czy mam świadomość  tego, co łączy rodaków? Jakim jestem Polakiem? Jakim  jestem człowiekiem?  Na te pytania  każdy sam musi odpowiedzieć ….

Zobacz też: Program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej.