Akademia Bezpiecznego Puchatka

1 września 2022 r. wystartowała XIV edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka, największego w Polsce programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tym projekcie. Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole, w Internecie a także w relacji z rówieśnikami.

Pierwszoklasiści to mali bohaterowie, którzy już od momentu przekroczenia progu szkoły mierzą się z nie lada wyzwaniami. Choć zabawa wciąż towarzyszy im na każdym kroku życia, rozpoczęcie nauki stawia przed uczniami zupełnie nowe zadania. Dzieci uczą się koncentracji, zapamiętywania, rozwijają swoją kreatywność, a także umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wszystko po to, aby być gotowym na kolejne doświadczenia, w tym m.in. pierwszy samodzielny powrót do domu, oczekiwanie na przyjście rodziców, kontakty z nowo poznanymi rówieśnikami czy przeglądanie internetu, gdzie wbrew pozorom nie zawsze wszystko jest bezpieczne.
Świeżo upieczeni uczniowie są bardzo ciekawi świata, a co za tym idzie – wystawieni na wiele zagrożeń. Właśnie dlatego potrzebują przewodnika, który w interesujący sposób nauczy ich zachowań w oparciu o bezpieczeństwo, wykształci sposób radzenia sobie z trudnościami oraz funkcjonowania zarówno w szkole, jak i poza nią. Z myślą o pierwszoklasistach powstała Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Aby pierwszoklasiści mieli jeszcze większą radość z czerpania cennej wiedzy na temat bezpieczeństwa, wraz z edycją programu ruszył wyjątkowy konkurs szkolny. Zadaniem klas realizujących projekt jest stworzenie Klasowego Kodeksu Bezpieczeństwa w kreatywnej formie.