Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łętowni

34-242 Łętownia 286

Tel: 18 2773001

zswlentowni@onet.eu

Adres

34-242 Łętownia 286


Tel: 18 2773001


zswlentowni@onet.eu


Kontakt

Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Łętowni

E-mail:

zswlentowni@onet.eu

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1611373
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni

Rzuć palenie razem z nami

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w corocznym programie „Rzuć palenie razem z nami”. W czasie godzin wychowawczych uczniowie mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat ryzyka i skutków, które przynosi palenie papierosów i e-papierosów. Celem zajęć było uświadomienie młodym ludziom, że decyzje, które podejmują dzisiaj mogą mieć wpływ na ich przyszłość.

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W  tym roku ten dzień przypada 17 listopada. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia – był to wymowny w swoim rodzaju sukces.
W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Celem corocznych akcji ,,Rzuć palenie razem z Nami” jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz promocja stylu życia – wolnego od dymu tytoniowego. 

Należy wspomnieć, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light” czy „slim”, są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Papieros zawiera 4000 różnych substancji chemicznych.

Trzy podstawowe składniki papierosów to:

  • NIKOTYNA - naturalna substancja występująca w liściach tytoniu. Jest też śmiertelną trucizną. Przenika do krwi i mózgu już siedem sekund po zaciągnięciu się papierosem. Jest środkiem silnie uzależniającym;

  • SUBSTANCJE SMOLISTE - efekt procesu produkcyjnego papierosów. Podczas palenia dostają się bezpośrednio do płuc i tworzą powłokę oklejającą pęcherzyki płucne, ograniczając zdolność przyswajania życiodajnego tlenu;

  • TLENEK WĘGLA - wydostaje się z rury wydechowej samochodu a także z papierosa. W dużym stężeniu jest bardzo toksyczny, tlenek węgla łączy się z hemoglobiną i uniemożliwia jej pobieranie tlenu. Palacze mają średnio 10-15% mniej natlenioną krew niż osoby niepalące. Tlen jest potrzebny do odżywiania mięśni, więc serce musi bić dużo silniej żeby go dostarczyć.

W dymie jest też dużo innych substancji szkodliwych. Czy nadal można spokojnie brać do ust papierosa wiedząc, że w dymie tytoniowym oprócz nikotyny znajduje się np.: arsen – wykorzystywany w produkcji trutek na szczury, cyjanowodór – stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej, mocznik – główny składnik moczu ludzkiego, aceton – rozpuszczalnik i składnik farb, chlorek winylu – związek używany np. do produkcji plastiku, fenol – trujący środek dezynfekujący, formaldehyd – związek stosowany między innymi do konserwacji preparatów biologicznych.
Z pewnością trzeba podjąć próbę walki z tym śmiertelnie niebezpiecznym nałogiem.

 

CZY WIESZ, ŻE:

  • Palenie skraca życie palacza oraz obniża jego jakość. Im wcześniej zacznie się palić, tym gorsze konsekwencje dla zdrowia i życia palacza.

- każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty

- 20 szt. dziennie wypalonych papierosów skraca przeciętnie życie o około 5 lat

- 40 szt. dziennie o 8 lat.

  • Obecnie wiadomo że palenie jest przyczyną ponad 25 różnych grup chorobowych:

- NOWOTWORY: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherza, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka, ostra białaczka szpikowa

- CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA: miażdżyca tętnic, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, tętniak aorty

- CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO: choroby płuc (np. rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc)

- niepłodności oraz zaburzenia w przebiegu ciąży (np. poronienia, mała waga urodzeniowa noworodków).

  • Ponadto palenie powoduje: pogorszenie wyglądu skóry, wcześniejsze pojawienie się zmarszczek, trudniejsze gojenie ran, przebarwienie i pokrycie kamieniem zębów, nieświeży oddech i zażółcenie palców.

Paląc, szkodzimy sobie, a zmuszając innych do wdychania dymu (bierne palenie) niszczymy, także ich zdrowie. Bierny kontakt z dymem tytoniowym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zarówno zachorowalności na choroby układu sercowo - naczyniowego, oddechowego, jak i nowotwory złośliwe.