Podstępne WZW

„Podstępne WZW” to program profilaktyczny Fundacji „Gwiazda nadziei” realizowany w naszej szkole we współpracy z powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Suchej Beskidzkiej. Jest on skierowany do młodzieży szkół podstawowych - klasy VIII i ponadpodstawowych. Dotyczy profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby.

Założenia ogóle:

Statystycznie wirusem HBV i HCV zakażony jest co 12-sty człowiek na świecie. Zakażenia te nie dają typowych objawów lub są całkowicie bezobjawowe, co powoduje, że większość osób nie wie, że została zakażona. Brak świadomości istniejącego ryzyka i niepodejmowanie leczenia może powodować w przypadku obu zakażeń nieodwracalne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć.

Program edukacyjny ,,Podstępne WZW” dotyczący profilaktyki zakażeń HBV i HCV  jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń HBV i HCV. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych a także rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Kształtowanie zachowań zdrowotnych również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

Cele programu:

• Przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HBV i HCV
  • Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki
  • Pobudzenie do refleksji nad własnymi zachowaniami zdrowotnymi
  • Kształtowanie prawidłowych zachowań w stosunku do osób zakażonych

Adresaci:

• Uczniowie szkół podstawowych - klasy VIII oraz ponadpodstawowych
  • Pośrednio również rodzice oraz kadra pedagogiczna szkół

Treści programu:

• Informacje dotyczące roli wątroby w naszym organizmie
  • Podstawowe dane na temat zakażeń HBV i HCV
  • Drogi zakażenia, objawy i przebieg choroby