Wycieczka klasy Ia i Ib

19 maja dzieci z klas I a i b wzięły udział w wycieczce do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie i kopalni soli w Bochni w ramach programu „ Poznaj Polskę”.

Z ogromnym zainteresowaniem wkroczyliśmy do głównej bramy Ogrodu Doświadczeń przy Alei Pokoju. Ogród Doświadczeń im Stanisława Lema- jest słynnym parkiem edukacyjnym utworzonym w 2007r w Krakowie i zajmuje dużą powierzchnię- około 6ha.To plenerowa ekspozycja prawie sześćdziesięciu instalacji edukacyjnych, usytuowana w Parku Lotników Polskich. Na parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę. Było bardzo wesoło i ciekawie. Niesamowitym przeżyciem były zjazdy na ogromnej zjeżdżalni.

W  labiryncie solnych korytarzy w Bochni, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką wzdłuż podłużni August. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników.  Odwiedziliśmy także Stajnię Mysiur, w której do lat 60 XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym obiadem, w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Po obiedzie spędziliśmy czas wolny grając w piłkę w podziemiach kopalni . Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek.  Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników.

Przywieźliśmy z wycieczki ciekawe doświadczenia i wspomnienia, które na długo pozostaną w pamięci.