101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - cz2, akademia w wykonaniu klas ósmych

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI uświetniła akademia, która odbyła się w piątek 8 listopada. Jej głównym motywem była legenda o Białym  Orle nie tylko opowiedziana, ale  zilustrowana muzycznie i tanecznie, z elementami teatru cieni.

Biały Orzeł to  symbol wolnej Polski, jego głos-pisk słyszalny w duszach Polaków nie pozwolił tracić nadziei na odzyskanie niepodległości. Żołnierze (przedstawiciele zrywów narodowych), poeta (utożsamiający artystów tworzących ku pokrzepieniu serc), matka (przedstawicielka społeczeństwa walczącego z zaborcami) wypowiadali swoje kwestie na odpowiednich podkładach muzycznych. Przedstawili dążenia  Polaków do odzyskania wolności na przestrzeni 123 lat niewoli. Nastrojowe piosenki ściśle związane z fabułą przedstawienia (Orzeł wzbić się nie może, Miejcie nadzieję) dopełniały całość. Klamrę scenariusza stanowiły elementy współczesne. Początkową radość z życia w wolnym kraju (piosenka Ja to mam szczęście) podkreślały  widoczne na ekranie obrazy naszej małej ojczyzny Łętowni. Na końcu wyśpiewano miłość do Polski (Mówię o tobie dobrze) na tle pięknych krajobrazów ojczystej ziemi. Dzięki p. Dorocie Placie (scenariusz, realizacja), p. Katarzynie Dyrcz (scenografia, kostiumy) oraz wykonawcom-uczniom klas 8a i 8b oraz wyjątkowej w roli Białego Orła Aleksandrze Majchrzak z kl.7  PRZEŻYLIŚMY, to najwłaściwsze słowo, 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mieliśmy przyjemność gościć na tej uroczystości przedstawicieli władz lokalnych:  Wójta Gminy Jordanów p. Artura Kudzię, Sekretarza Gminy p. Rafała Lubaszkę , Przewodniczącego Rady Gminy p. Daniela  Mirka, Kierownik GOASiP-u p. Agnieszkę Majchrzak a także Sołtys Łętowni p. Halinę Grubarek, Przewodniczącego Rady Sołeckiej p. Adama Miernika, radnego p. Stanisława Książka, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Łętowni  p. Alicję Kowalcze.

Uroczystość zwieńczyło wspólne odśpiewanie legionowych pieśni.