Jak świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Co roku, 29 września, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto ustanowiła Polska Izba Książki, w rocznicę urodzin znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży i współzałożycielki czasopisma "Płomyk", Janiny Porazińskiej. Nasza szkoła również dołączyła do tego świętowania.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielką wartość niesie ze sobą sztuka głośnego czytania. Przekonuje nas o tym niestrudzenie akcja "CałaPolska czyta dzieciom". Takie postawy krzewimy również wśród naszych uczniów i przedszkolaków. Od 2013 roku klasy I-III biorą udział w akcji "Czytajmy razem". Dzięki zaangażowaniu pań wychowawczyń, lekcje w tych oddziałach rozpoczyna co najmniej dziesięć minut głośnego czytania wybranej książki. Najbardziej widocznym efektem tej akcji jest duży wzrost zainteresowania aktualnie czytaną lekturką, wśród uczniów danej klasy.

Książki i głośne czytanie kochają też przedszkolaki. Chętnie sięgają po różne książki, opowiadają o własnych, domowych biblioteczkach oraz z uwagą słuchają czytanych tekstów. Młodszym podobają się wiersze, starsi polubili Karusię i Piaskowego Wilka z książki Asy Lind. Rośnie nam nowe pokolenie dzielnych czytelników. Wszystkich i małych, i dużych zachęcamy do choćby dziesięciu minut wspólnego, głośnego czytania.